Levý zvon

půdorys - levý zvon

Pěkně zblízkaPěkně zblízkaPancéřové zvony srubu - zvony sloužily k pozorování okolí objektu. Pouze v případě, že nepřítel pronikl blízko ke srubu, posloužily k obraně zbraně zde připravené. K pozorování okolí se používal výsuvný, otočný a 4x zvětšující periskop umístěný v jeho temeni. Pozorovalo se také skrz průzory ve vyjímatelných pozorovacích vložkách umístěných ve střílnách zvonů. V případě potřeby se vložka vyndala a nahradila jinou, ve které byl zalafetovaný lehký kulomet. Munici nahoru do zvonu dopravoval jednoduchý ruční výtah.

Mohutné levé křídloMohutné levé křídloPřechod depresíPřechod depresíHlavní úkol pozorovatele spočíval v řízení palby hlavních zbraní srubu. Spojení s obsluhou zbraní ve střeleckých místnostech bylo hned trojnásobné - zvukovodem, pomocí telefonu a v případě hluku střelby světelným signalizačním zařízením. 
Bylo též uvažováno o použití světlometů, které měly v noci vystřídat uchycený periskop. Jako doplňující zbraň byl vyvíjen právě pro použití např. ze zvonu i minomet ráže 5 cm.