Úplné začátky rekonstrukčních prací na K-S 5

Takto vypadala K-5ka na začátku našeho snažení v roce 1994. Pohled na levou skupinu střílen.Takto vypadala K-5ka na začátku našeho snažení.

Vlastní práce a rekonstrukce srubu K5 začala již v pozdním podzimu 1993. Na jaře 1994 pak vznikl KVH Kralka.

Ti, kteří se pohybují kolem opevnění nějaký ten čas, si jistě vzpomenou na Nadaci československého opevnění pana Jiráska z Prahy, se kterou byla K5 v době počátků rekonstrukce spojována. Skutečnost je taková, že náš klub a Nadace měly při rekonstrukci objektu spolupracovat jako dva samostatné subjekty. Už v roce 1994 však Nadace začala o K5 ztrácet zájem a v následujícím roce byly ze strany Nadace veškeré kontakty s naším klubem a K5 přerušeny.

K5 byla veřejnosti přístupná prakticky od samého začátku rekonstrukčních prací - od léta 1994. První návštěvníci byli prováděni se svíčkami, později s plynovými lampami.

Jen pro zajímavost - od června 1994 do 30. listopadu 1995 byla K5 díky ohromnému nadšení členů klubu otevřena pro veřejnost KAŽDOU sobotu a to i v zimě!

1994 - Pohled na objekt z týlu1994 - Pohled z týluNebudu se dále rozšiřovat o tom, kolik hodin práce bylo na K5 odpracováno a co se všechno muselo udělat, protože kdo si něco podobného neprožil, těžko to pochopí.

Jen pro představu - k objektu nevede žádná příjezdová cesta, 90% všech věcí, které dnes na K5 můžete vidět, jsme přinesli nebo přivezli na kolečkách od silnice po cestě, po níž ke K5 přicházejí návštěvníci - cement, asfalt, kamna... . Voda na zdění se vynášela v barelu od potoka.

Až tudy půjdete, vzpomeňte si na nás!

V prvopočátcích jsme si rekonstrukci objektu financovali z vlastních zdrojů. V prvních dvou letech činily členské příspěvky 20 Kč na měsíc. Postupně si však prostředky na rekonstrukci a provoz začala vydělávat K-S 5 sama a tento stav trvá doposud. Co si tedy vyděláme, to máme a tím jsou dány také hranice mezi tím, co bychom chtěli a tím, co můžeme a tak je jasné, že zpočátku jsme se zaměřili na finančně nenákladné akce.

Začátky rekonstrukceZačátky rekonstrukceV prvních letech se jednalo zejména o tyto práce:
- kompletní vyklizení a vyčištění objektu od tun suti a odpadků
- kompletní vyčištění obou diamantových příkopů (zejména ty obrovské kameny které leží u poslední cedule naučné stezky)
- odklizení hlíny ze stropu objektu
- asfaltová izolace stropu objektu
- zabezpečení objektu (jak vchodu tak i kanonových střílen a zvonových šachet)
- dovoz protitankových překážek - rozsocháčů (dodnes stojí u řeky)
- první nátěry zdí a podlah v interiéru objektu
- vyčištění protitankových překážek (to je ten "chodník" po kterém k nám přícházíte)

Fotogalerie ZDE >>