Rok 1997

1997 - Expozice v kasematě1997 - Expozice v kasematěV roce 1997 měli návštěvníci již možnost shlédnout poměrně velké množství expozic, které jim měly především přiblížit systém československého pohraničního opevnění. Vzhledem k tomu, že shánění originálních exponátů probíhalo ještě pomalu, největší objem expozic představovaly jednak nástěnky s fotografiemi a plány, jednak velké množství třírozměrných modelů pevností včetně dioramatu představujícího boj o linii lehkého opevnění a světelný terénní model, na kterém rozsvícené diody představují jednotlivé objekty opevnění v údolí Dolní Moravy.

1997 - Omítky 1Vyspravujeme omítky. Rezavý odstín vznikl od antimechového nátěru.Zvenku K5ku hyzdily porosty mechu na omítce (s těmi ostatně zápasíme dodnes a zatím se nám mech nepodařilo úplně vyhubit). Nejdřív jsme mechy odřeli, následně celou týlovou stěnu natřeli roztokem skalice, který dle prodavače v drogérii neměl barvit, leč stěna se obarvila do rezava.
První pokusy o opravu omítek proběhly již v předchozím roce, ovšem tuhá zima a nepříliš kvalitní provedení (mimojiné říční písek) měly za následek jejich opadání. Tentokráte byly použity kvalitní omítkové směsy a práce byla odvedena profesionálně.

 

Natřeno. Takto nějak to vypadalo před válkou těsně po dokončení.Natřeno. Takto nějak to vypadalo před válkou těsně po dokončení.Když to bylo všechno hotovo, podnikli jsme učené diskuze, jakou že barvou měl být bunkr natřený. Nakonec jsme se shodli, že to byla tmavě šedá až černá, a koupili jsme barvu na fasády v nejtmavším šedém odstínu, který jsme sehnali, a celý bunkr jsme natřeli. Vypadal úžasně, bohužel jen asi rok, již na jaře dalšího roku začaly skrz barvu prolézat klasické vápenné čáry a my zjistili, že když bude na stěnu pršet, tak nám nezbyde, než natírat bunkr co dva roky.
Stejné potíže měla posádka již v roce '38 což dokumentují dobové fotografie
Také v náročných klimatických podmínkách obvykle na jaře kusy omítky odpadají (na betonu už nedrží tak dobře jako na cihlové stěně), takže kromě natírání musíme vyspravovat i omítky.

Fotogalerie ZDE >>