Pozdní ohlédnutí za úspěšným rokem 2013

Spínač je dokonalou replikou co do tvaru i barvy

Není obvyklé, aby se začátek nové sezóny nesl v duchu bilancování té staré. Každé slušné muzeum má toto hodnocení již dávno za sebou, dávno svým příznivcům zaslalo informace o tom, co bylo, a i o tom, co bude. Nicméně jak jste si již mohli všimnout, my na K-S 5 jsme v každém směru výjimky, proto nám dovolte před tím, než uvedeme novinky z letošního roku, se ještě pár řádky vrátit k roku minulému.
Ten se nesl ve znamení dalších významných změn na objektu, protože se podařilo opět získat větší grant z MAS Horní Pomoraví. Ten umožnil konečně v interiéru doplnit všechny chybějící cihlové příčky, které z objektu zmizely v poválečných letech. Také expozice byla doplněna o dobové zbraně: pořídili jsme kulomet vz. 26 a kulomet vz. 37 (vše řádně znehodnocené) a ve filtrovně si můžete vyzkoušet, jak náročné bylo pohánět hlavní ventilátor objektu ručně. Tedy pokud si seženete někoho k sobě, protože je to ventilátor dvojmužný, a tedy i nově instalovaný ruční pohon má kliky dvě. S ventilací souvisí i výroba a osazení 6 vnitřních plechových dveří, které objekt rozdělují na menší prostory, ve kterých je jednodušší udržet vhodné klima. V místnosti ubikací pak najdete nové nástěnky na moderním plastovém podkladu, tedy už žádný okousaný polystyrén z roku 1994.
Naprosto zásadní novinkou a posunem k přesné dobové věrnosti je rekonstrukce elektroinstalace, jež byla hlavním cílem grantového projektu. Nejenže se celý systém osvětlení podařilo předělat na napájení bezpečným napětím 24 V, které je získáváno z tří fotovoltaických panelů, ale také se podařilo vyměnit všechny komponenty systému za dokonalé repliky: ať už se jedná o vlastní kabely, které nyní mají správný průměr i vzhled jako předválečný kabel, vypínače a hlavně litinová světla, jenž byla vyrobena jako dokonalé repliky původního svítidla. Zde patří obrovský dík kolegům, kteří se vrhli do náročné, drahé, ale úspěšné výroby malosérie. K-S 5 je tak jedním z mála objektů, kde je možno spatřit původní svítidla. Z původních 60 W žárovek byla intenzita osvětlení upravena tak, aby odpovídala původnímu přítmí objektu, můžete si tak vychutnat dobovou atmosféru vojenské pevnosti. Fotografie napoví.
Letošní rok se ponese ve znamení oslav 20. výročí vzniku Klubu vojenské historie Kralka, o kterých budeme informovat v nejbližších dnech.

FOTOGALERIE ZDE: 
Co se dělo v sezóně 2013