Popis objektu

Levé křídlo objektuLevé křídlo objektuPřicházíme-li k objektu K-S 5 "U potoka" právě od hraničního potoka po protitankových překážkách, otevře se nám nádherný pohled na mohutnou levou část srubu se dvěma střílnami hlavních zbraní a dominantním rekonstruovaným zvonem pro lehký kulomet. V případě války by zde nebylo příliš bezpečno, dnes ale můžeme v kldu dojít až k samotnému srubu a věnovat se jeho prohlídce.

Pěchotní srub K-S 5 "U potoka" je z konstrukčního hlediska oboustranný dvoukřídlý dvoupatrový železobetonový srub postavený ve II. třídě odolnosti.

 

Levé křídlo objektuVýzbroj střelecké místnostiHlavní výzbroj umístěnou ve střeleckých místnostech na obou stranách představovaly 4 cm kanony vz. 36 (zbraně L1) a dvojčata težkých kulometů vz. 37 (zbraně M) ve vedlejší střílně. Další výzbrojí objektu byly čtyři střílny pro lehké kulomety vz. 26 (zbraně N), dva stejné kulomety ve zvonech a jeden sólo těžký kulomet (zbraň D) taktéž v pancéřovém zvonu.
V horním patře pak byly ještě sklady kulometné i kanónové munice, místnost velitele a telefonisty.

 

Ve spodním patře se pak nacházelo technické zázemí objektu:
Agregát zpravaDieselgregát ve strojovně (2001)Čerpadlo Kunz BuldogČerpadlo Kunz Buldog (2002)Strojovna s dieselagregátem pro výrobu elektrické energie, naproti strojovně se nachází sklad PHM kde byla uskladněna nafta a olej pro dieselagregát..
Filtrovna kde se nacházel velký ventilátor, protiprachové a protichemické filtry a také ohřívač vzduchu (chladič dieselagregátu).
WC a umývárna které zajišťovaly sociální zázemí. Záchody byly splachovací. V tomto prostoru se nacházely též zásobní nádrže na vodu.
Na chodbě se nachází vrtaná studna o hloubce cca 30 m s osazeným jediným kompletně funkčním originálním čerpadlem Kunz Buldog a kompletně rekonstruovanými vodovodními rozvody.
Ubikace mužstva poskytovali posádce zázemí pro chvíle mimo službu.
Dále byly ve spodním patře: místnost zemní telegrafie, sklad proviantu a sklad ručních granátů a osvětlovacích raket.

 

Detailnější popis jednotlivých částí objektu najdete v sekci Virtuální prohlídka