Nová venkovní expozice u muzea K-S 5 „U potoka“

Díky vstřícnosti Ministerstva obrany ČR naše muzeum v nedávné době získalo původní protitankové překážky – železné rozsocháče. První část ze 150ti přidělených kusů se v okolí K-S 5 objevila těsně před vzpomínkovou akcí „Oživený bunkr“. V budoucnu budou rozsocháče rozmístěny v prostoru intervalové a obvodové překážky objektu, tedy tam, kde v roce 1938 skutečně stály.

Již nyní mohou návštěvníci shlédnout v okolí K-S 5 novou venkovní expozici představující tuto protitankovou překážku. Ze získaných kusů byly vybrány typy reprezentující konstrukční vývoj rozsocháče a také jeho odolnost proti poškození palbou i výbušninami.

Jako na jediném místě v ČR je zde prezentován rozsocháč prvního konstrukčního provedení, který byl menší a lehčí (délka ramena 1800 mm, váha 198 kg), což vynikne zejména v porovnání s pozdějším větším typem (rameno 2100 mm, váha 240 kg).
K vidění jsou také rozsocháče různého výrobního provedení: od celošroubovaných přes kombinaci šroubů a nýtů po celosvařované. Odolnost proti zničení ukazují rozsocháče poškozené výbuchem, pěchotní palbou i ohnuté nájezdem tanků nebo obrněných vozidel. Závěr expozice tvoří improvizace - rozsocháč vyrobený z kolejnic.

Malou ochutnávku z expozice si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Přijďte se podívat!

FOTOGALERIE ZDE: 
Expozice rozsocháčů