Najde se ještě předválečné světlo do opevnění?

Pevnostní svítidlo

Není mnoho součástí vnitřní výbavy pevnostních objektů, které byly před válkou vyrobeny v několikatisícových sériích a přesto se do dnešní doby dochovalo pouze několik málo kusů. Jednou z takových částí je svítidlo používané pro osvětlení vnitřních prostor pěchotních srubů i tvrzí.

Tento výrobek plzeňské firmy J. K. Rudolf o vnějších rozměrech 163 x 93 mm byl vyroben z litiny s žárovkou chráněnou krycí mřížkou a sklem. Toto světlo lze shlédnout na všech známých dobových fotkách a ve všech modifikacích uchycení: na plechové úchytce na zdi, na krátkém, středním i dlouhém raménku.

Přesný počet vyrobených kusů není známý, ale vzhledem k počtu potřebných svítidel pro postavené objekty TO (např. jen pro K-S 5 bylo nutné zajistit 33 kusů) lze předpokládat masovou výrobu. V současné době jsou však známy dochované pouze 4 kusy.

Najde se ještě některé z těchto svítidel ve starých domech, garážích či továrnách? Prosíme návštěvníky těchto stránek o poskytnutí informace, pokud by svítidlo někde zahlédli.


Světlo na fotografiích pochází ze soukromé sbírky kolegy Franty Říhy, kterému děkujeme za poskytnutí snímků. Dobová fotografie svítidla v interiéru objektu N-S 79 pochází z archivu Jana Pavla.

FOTOGALERIE ZDE: 
Pevnostní svítidlo