20 let Klubu vojenské historie Kralka a muzea K-S 5

Naše prezentace na veletrhu TechAgro

V životě lidském i klubovém občas nastávají významné dny, kdy se slaví různá výročí. Jedno takové nás čeká letos: před 20 lety se otevřely pomyslné brány muzea a naše „Kačenka“ přivítala první oficiální návštěvníky. Tomu předcházelo založení občanského sdružení, aby naše činnost na objektu byla v pořádku i po stránce právní. Co se za ta dvě desetiletí změnilo na objektu, je možno vidět při návštěvě srubu, co ale vidět není je to, že jsme všichni bez výjimky zestárli. Výchozí situace, kdy jediný člen dovršil plnoletosti a všichni ostatní po této věkové hranici pouze (zespodu) pošilhávali, se dávno změnila: dostudovali jsme, nastoupili do zaměstnání, pořídili si rodiny a stařecké nemoci. Nicméně pořád nám zůstal mladický duch a trochu podivný koníček: naše „Kačenka“.

Výročí budeme slavit v průběhu roku neustále, je připraveno několik akcí i novinek, které budeme postupně prezentovat. Vše vyvrcholí na konci září oblíbeným a tradičním Oživeným bunkrem s netradičním podtitulem „Neptej se, co může K-S 5 udělat pro Tebe, ptej se, co můžeš pro K-S 5 udělat Ty“. Z připravovaných akcí můžeme prozradit ještě chystanou návštěvu dcery velitele objektu poručíka Čecha, komentovaný pochod po linii od K-S 2 po K-S 9 a jako dárek objektu chceme dokončit zához u pravého ucha.

Nejen oslavami však živ je člověk, proto už v dubnu proběhla první pracovní akce, během které se podařilo zapracovat na záhozu u pravého zvonu, který už začíná dostávat ten správný tvar. Dosavadní překážka – přečnívající zbytky betonu pravého ucha – byla díky pomoci Hasičského sboru odstraněna již na podzim, takže nyní zbývalo již jen místo dočistit a začít skládat kameny. I když je před námi ještě dost práce, výsledek s již začíná rýsovat.

Také jsme se prezentovali na zemědělském veletrhu TechAgro na brněnském výstavišti. Naše místo na stánku Ministerstva zemědělství bylo neustále v obležení návštěvníků, což se o jiných ministerských expozicích říci nedalo (ano, to je vzkaz pro lidi z tiskového odboru, kteří měli s naší účastí problémy). Všechna příkoří bohatě vynahradila příjemná společnost v našem blízkém i vzdálenějším okolí. Těšíme se na příště!

Po ročním vyjednávání se také podařilo dotáhnout do konce akvizici našemu srdci nejmilejší: od obyvatele nedaleké obce jsme do expozic získali střílnovou vložku do zvonu pro lehký kulomet pocházející z objektu K-S 3. Zázraky se dějí i v této době.

Těšíme se, že s námi oslavíte naše jubileum při některé z plánovaných akcí!

FOTOGALERIE ZDE: 
Jaro jubilejního roku 2014