Informace

Nová přístupová cesta k muzeu

pristup_orto_novy.png

Vážení návštěvníci,
díky velmi dobré spolupráci s obcí Dolní Morava je právě budováno oficiální parkoviště muzea a nová přístupová cesta k bunkru.

Již od začátku sezóny 2018 tedy, prosíme, využívejte nové parkoviště, které se nachází o cca 250 m dále, než bylo současné parkování na soukromém pozemku. Stačí pokračovat po komunikaci a po levé straně je připraveno podélné stání. Umístění parkoviště zachycuje například tento odkaz 1url.cz/stxMt, či přiložené fotografie. Parkoviště je v daném místě označeno.

Lípa odhodlání

42359155_10155631850806361_3372045512046804992_o.jpg
Lípa odhodlání

Dne 23. září 1938 ve 22.20 byla rozhlasem vyhlášena mobilisace československé branné moci - jeden z nejsvětlejších okamžiků Československé republiky. Reakcí na mobilisaci bylo odhodlání a disciplína. Do 24 hodin se u vojenských útvarů hlásily ¾ povolaných záloníků, z nichž někteří dokonce již hodinu po vyhlášení.
Ve zdejším pohraničí byla už 22. září vyhlášena Ostraha hranic a obsazeno hlavní obranné postavení. Těžké opevnění bylo v době vyhlášení mobilizace plně obsazeno a aktivováno, objekty se dočkaly plných stavů osádek.
Mobilisace povolala 18 ročníků I. zálohy a náhradní zálohy všech zbraní a služeb a dále část příslušníků II. zálohy – potřebných specialistů. Celkem bylo povoláno do zbraně 1 250 000 mužů včetně těch, kteří byli povoláni již před začátkem mobilisace.

Sbírka na Lípu odhodlání

Součástí programu je i zasazení Lípy odhodlání. Národní strom má být vzpomínkou na všechny obránce hranic, kteří byli odhodláni bojovat za svobodné Československo, a především ty, kteří v tomto odhodlání pokračovali v řadách domácího či zahraničního odboje.
I Vy se můžete na tomto symbolickém aktu podílet. Lípu společně zasadíme, a aby měl strom dostatek vláhy, utvoříme živý řetěz, který bude dopravovat vodu z nedalekého potoka.

V pondělí 10.7. z technických důvodů zavřeno.

Víkend 13.-14.5. 2017 z důvodu natáčení uzavřeno

Vážení návštěvníci, omlouváme se, ale o víkendu 13.-14.5. 2017 bude naše muzeum mimořádně uzavřeno. Nemusíte se však obávat, neděje se u nás nic špatného. Naopak celý bunkr bude v obležení filmařů.

Možná jste to již na našem facebooku postřehli, ale naše muzeum bylo vybráno jako jedna z atraktivních lokalit, kde se v loňském roce natáčely některé scény nezávislého hraného filmového projektu s názvem Prasečí ocásky. Ten je inspirován osudy a zážitky osádek čs. těžkého opevnění v dramatickém roce 1938.

První květnový víkend bude otevřeno

Během víkendu 1. - 3. 5. 2015 proběhne brigáda - tudíž budou možné prohlídky.

Následující prodloužený víkend 8. - 10. 5. bude standardně zavřeno.

Zloděj okradl muzeum

Střepina zvonu

Neznámý zloděj ukradl vzácný exponát muzea opevnění K-S 5 „U potoka“. Jednalo se o unikátní pozůstatek pancéřové věže, tzv. zvonu, vyrobený ze zvláštního druhu ocele, který zůstal u pevnosti od 50. let, kdy národní podnik Kovošrot zvony roztrhal na kusy a odvezl je do hutí. Pachatel musel tento cenný doklad umu našich předků vytáhnout traktorem z těžkého terénu na pole, kde jej naložil a odvezl pravděpodobně do kovošrotu. Při vytahování střepiny došlo k poškození lesního porostu i pozemku.

Rozšířená otevírací doba

Jak je poslední roky zvykem, celé prázdniny máme otevřeno i přes týden. Konkrétně v týdnech 11.-15.8. a 18.-22.8. máme otevřeno 9-17 hod.

Kromě toho jsou naplánovány některé rekonstrukční práce, takže pokud má někdo chuť pomoci či alespoň shlédnout, jak se opravuje bunkr, má možnost...

20 let Klubu vojenské historie Kralka a muzea K-S 5

Naše prezentace na veletrhu TechAgro

V životě lidském i klubovém občas nastávají významné dny, kdy se slaví různá výročí. Jedno takové nás čeká letos: před 20 lety se otevřely pomyslné brány muzea a naše „Kačenka“ přivítala první oficiální návštěvníky. Tomu předcházelo založení občanského sdružení, aby naše činnost na objektu byla v pořádku i po stránce právní. Co se za ta dvě desetiletí změnilo na objektu, je možno vidět při návštěvě srubu, co ale vidět není je to, že jsme všichni bez výjimky zestárli. Výchozí situace, kdy jediný člen dovršil plnoletosti a všichni ostatní po této věkové hranici pouze (zespodu) pošilhávali, se dávno změnila: dostudovali jsme, nastoupili do zaměstnání, pořídili si rodiny a stařecké nemoci. Nicméně pořád nám zůstal mladický duch a trochu podivný koníček: naše „Kačenka“.

Pozdní ohlédnutí za úspěšným rokem 2013

Spínač je dokonalou replikou co do tvaru i barvy

Není obvyklé, aby se začátek nové sezóny nesl v duchu bilancování té staré. Každé slušné muzeum má toto hodnocení již dávno za sebou, dávno svým příznivcům zaslalo informace o tom, co bylo, a i o tom, co bude. Nicméně jak jste si již mohli všimnout, my na K-S 5 jsme v každém směru výjimky, proto nám dovolte před tím, než uvedeme novinky z letošního roku, se ještě pár řádky vrátit k roku minulému.