Sázíme stromořadí - 26. října 2019

Lípa odhodlání

Dne 26. 10. 2019 proběhne u našeho muzea další pracovní brigáda. Tentokrát však nebude zaměřena na rekonstrukci objektu samotného, ale na zkrášlení jeho okolí.
V loňském roce se nám podařilo přemístit parkoviště a zpřístupnit muzeum novou pěší komunikací. Vše díky velké podpoře obce Dolní Morava, za kterou jí patří velký dík. Nová cesta je návštěvníky vnímána jako pozitivní změna, ale tím jsme práci zde neskončili. Na podzim jsme navázali sbírkou a výsadbou Lípy odhodlání, která měla na výročí mobilizace připomínat všechny, kteří byli odhodlání bránit svou vlast. O lípu se vzorně staráme a zdá se, že i ona byla odhodlána vydržet v nepřiznivém podnebí pod Králickým sněžníkem a celý rok nám hezky rostla a sílila.

Po její výsadbě se nám začala v hlavě rodit myšlenka, že by to nemusel být poslední strom, který bychom zde vysadili. Díky tomu, že se na jaře objevil grant z Nadace Partnerství jsme se rozhodli, že přispějeme naší krajině a vrátíme do ní původní druhy ovocných stromů a kolem nové cesty vysadíme celé stromořadí. V grantu jsme přímo neuspěli, ale díky druhému kolu a hlavně díky klikací akci, při které nám pomohli naši fanoušci, se nám podařilo dosáhnout na peníze od společnosti MAKRO, která s nadací spolupracuje. Ještě jednou děkujeme všem, kteří se na klikání podíleli a šířili ho mezi známé.

No a nyní se blíží Den D a Hodina H. Budeme velmi rádi, pokud nám přijedete či přijdete pomoci. Chystáme se vysadit celkem21 stromů, které tak doplní lípu a vytvoří kompaktní stromořadí od sochy sv. Jana Nepomuckého u parkoviště až téměř k potoku. Jabloně a hrušně jsme vybrali tak, aby se hodili do chladného podnebí a zároveň aby se jednalo o staré odrůdy. Věříme, že například odrůda Králická se prostě musí ujmout a bude dělat čest tomuto kraji.

Brigáda proběhne 26. 10. 2019 Není třeba chodit až nahoru k bunkru, od 11 hodin (pravděpodobně i dříve) budeme pracovat už v okolí cesty (N 50°6.77418', E 16°48.27122'). Stromky dovezeme ze školky tentýž den a naším úkolem bude, aby se dostaly všechny do země a mohly si začít zvykat na nové místo. Pokud si bude chtít nějaká skupina zasadit přímo vlastní strom, rozhodně s tím nemáme problém. Jinak budeme postupovat, pokud možno koordinovaně a v určeném pořadí. Jména všech brigádníků (kteří s tím nemají problém) budou zveřejněna na tabuli naučné stezky, která u stromořadí bude.

Zároveň zde uvádíme stručný postup výsadby, abyste věděli, co nás čeká. Nejprve bude potřeba připravit dostatečnou díru. V ovocnářské školce mi tvrdili, že bude stačit 50 x 50 x 40 cm, ale i tak si namasírujte svaly. Po zasazení stromku je třeba ještě vytvořit opěrnou konstrukci. To předpokládám všichni znáte, tři 2 m dřevěné kůly, které se zatlučou do země a následně spojí krátkými příčkami. Stromky se pak k této konstrukci přiváží, aby nám pěkně rostly no a nakonec doplníme ochranu proti okusu. Všechny stromy budou vysokokmeny, tedy kmen po první větev bude mít minimálně 160 cm, takže i když to budou teprve mladíčci, nebude s nimi úplně snadná manipulace. No a potom už jen pořádně zalít. Pokoušíme se sehnat vodu z cisterny, abychom nemuseli vytvářet opravdu dlouhý lidský řetěz z potoka. Detailní postup zveřejníme a samozřejmě bude k dispozici i na místě. Navíc zde bude spousta lidí, kteří budou vědět co a jak. Nebojte se tedy, že byste něco pokazili.

Nářadí… toto bude trochu oříšek, protože nemůžeme zaručit, že budeme mít dostatek nářadí pro každého, to se týká hlavně krumpáčů a rýčů, případně palice na zatloukání kůlů či kladiva. Něco budeme mít napůjčované, ale přijde nám zbytečné kupovat nové jen kvůli jedné akci. Pokud by tedy měl někdo možnost donést vlastní, budeme vděční.
Pro každého z účastníků bude připraven guláš, podle počasí bychom navařili čaj, udělali šťávu či jinak zajistili tekutiny včetně piva.

Po akci bude samozřejmě možné prohlédnout si náš objekt a kdo bude chtít přespat, může využít ubytovací kapacitu našeho srubu či přilehlé louky.

Budeme rádi, pokud se k nám připojíte a pomůžete nám s projektem, který pomůže vylepšit krajinu kolem místa, které máme rádi. V době, kdy vedra a sucha panují nejen v hlavní sezóně, neznáme lepší způsob, jak zpříjemnit lidem cestu k bunkru tím, že jim zajistíme stín, na konci léta a na podzim i něco k zakousnutí a že se nám podaří zadržet nějakou vodu v krajině.
Prosíme všechny, kteří jsou rozhodnuti, že nám přijedou pomoci, aby vyplnili krátký dotazník, který najdou zde. https://forms.gle/QtG2pFsECYF7tMF57 Pomůže nám lépe odhadnout zásoby a celkově rozvržení práce. Pokud se zúčastnit nechce, nebo nemůžete, šiřte prosím tuto událost mezi lidi.

https://www.facebook.com/events/914921932200161/

KVH Kralka #sazibudoucnost

Tento projekt byl vytvořen z veřejné sbírky Nadace Partnerství za finanční podpory společnosti MAKRO a díky spolupráci s obcí Dolní Morava.