Proběhl "Oživený bunkr 2012"

Oživený bunkr

Smutné 74. výročí podepsání Mnichovské dohody jsme si na K-S 5 připomněli již tradiční akcí „Oživený bunkr“. Během dvou dnů okolí objektu ožilo uniformami četníků, státní policie a finanční stráže na bojovém stanovišti Stráže obrany státu (SOS) a samozřejmě vojenskými uniformami osádky objektu, která předváděla obsluhu původních zbraní i technického zařízení objektu.

Během státního svátku a následujícího dne bylo mimo jiné možno poprvé shlédnout v chodu letošní novinku: zprovozněnou ventilaci objektu včetně hlavního ventilátoru. Na plný výkon dokáže objekt vyvětrat během chvilky a u nasávacího otvoru ve vstupní chodbičce je třeba si dávat pozor na papírové peníze, aby nedošlo k jejich nasátí. Plně funkční ventilaci respektující původní technické parametry lze shlédnout v rámci ČR pouze zde.

Na akci byla také představena nově vydaná brožurka s názvem „Obrana hranice pod Kralickým Sněžníkem“ a bylo možné si ji nechat od obou jejích autorů podepsat při improvizované autogramiádě. Kniha představuje průvodce objektem K-S 5 doplněného o popis obrany hranice v jeho okolí včetně informací o zvláštních zařízeních, četnictvu, finanční stráži a SOS.

Na akci se kromě členů Klubu vojenské historie Kralka a jejich příznivců podíleli také příslušníci Četnické pátrací stanice z Pardubic, díky jejichž profesionalitě a rozsáhlým vědomostem získala vzpomínka další rozměr. Moc děkujeme za účast a těšíme se na další spolupráci.

FOTOGALERIE ZDE: 
Oživený bunkr 2012