Oživený bunkr 2017

Mobilisace 1938 - Oživený bunkr (detail)

Přesně 79 let po té, co prezident republiky Československé vyhlásil třiadvacátého září všeobecnou mobilizaci, vrátí se osádka objektu U potoka zpět na svá stanoviště. Bunkr bude znovu uveden do bojové pohotovosti a návštěvníci tak budou moci okusit jedinečnou atmosféru připomínající závěr 30. let minulého století.

Tato akce, konající se pravidelně na konci září, se stává tradiční připomínkou toho, že naše republika byla připravena bránit se agresi svých sousedů. Hlavní pozornost je směřována k objektu našeho muzea, který je již 23 let rekonstruován do podoby odpovídající roku 1938. Jeden jediný den v roce však klasické prohlídky s průvodcem nahradí speciální zážitek.

Vojsko se opět zabydlí v ubikacích, aby mohlo následně předvést výcvik u zbraní v jedné ze střeleckých místností. Zdánlivé ticho přeruší hučení dieselagregátu, který je po zbytek roku statickým exponátem a obdobně pak bude předvedena obsluha čerpadla Buldog, či ventilátoru ve filtrovně. To vše navíc za svitu petrolejových lamp, které byly v mírových dobách jediným zdrojem světla. Celý objekt tak pohltí zvláštní atmosféra, kterou znala jen hrstka mužů, kteří tvořili jeho osádku.

Krom samotné pevnosti však ožije i její okolí, kde se mimo vojska představí i další ozbrojené složky tehdejší republiky. Dobové ležení včetně zdravotnického zázemí bude přístupné jak samostatně, tak s odborným průvodcem. Speciální program je pak připraven na 11., 13. a 15. hodinu, kdy v krátkém hraném pásmu ožijí některé příběhy tak, jak se jistě staly, nebo se alespoň mohly stát. Zažijete tak ukázku výcviku, letecký poplach či zadržení záškodníka.

První prohlídky interiéru i exteriérů začínají v 10 a končí v 16 hodin. Parkoviště je umístěno v Dolní Moravě na soukromých pozemcích. Značeno je z hlavní komunikace. Chovejte se prosím tak, aby nás neměli za nechtěné sousedy a dbejte, prosíme, pokynů organizátorů.

Vstupné je proti běžným prohlídkám neměnné, tedy 50 Kč dospělí, 30 děti. Nezapomeňte si s sebou vzít vuřty, k dispozici bude ohniště na opékání.

Celá akce je oceněna regionální značkou JESENÍKY originální produkt, resp. certifikovaný zážitek.

Na závěr dne se objekt navíc připojí k akci Světla nad bunkry, kdy se společně s dalšími nadšenci pokusíme vytvořit jedinečný světelný řetěz podél celé republiky. Nasvícení pevnosti začíná v 21 hodin a potrvá půl hodiny. Mimo běžných světel bude připojeno i odpalování pyrotechniky, které by mělo pomoci zvýraznit umístění muzea v rámci členité králické linie.

Událost na facebooku: