Mobilizační večer na K5 - kompletní program

40361933_10155586248426361_71379526076071936_o.jpg

Milí kamarádi, podporovatelé, fanoušci, návštěvníci,
muzeum na K5 existuje a funguje především díky vám. Ze vstupného platíme rekonstrukci, spokojení návštěvníci a ocenění naší práce nám dává energii pokračovat.
Dne 23. 9. 1938 byla vyhlášena všeobecná mobilizace. Její průběh a odhodlání našich pradědů patří k nejsvětlejším okamžikům naší novodobé historie, následný podpis Mnichovské dohody k nejtemnějším. Chtěli bychom si společně s vámi události roku 1938 připomenout.

Přijměte proto naše pozvání na Mobilizační večer na K5. Moto večera je: "Vítězství není věčné, prohra není fatální. Důležitá je vůle bojovat".

Program dne:

sobota 22. září
9.00 - 16.00 běžné prohlídky (poslední začíná v 15 hodin)
16.00 - 17.00 osazení Lípy odhodlání
17.00 - 20.30 atmosféra, volné prohlídky muzea
20.30 - 21.00 světla nad bunkry
21.15 - 23.00 zimní kino
 
neděle 23. září

8:00 - 9:00 společná snídaně
 

Detailní popis programu

Vysazení Lípy odhodlání

V 16.00 vysadíme Lípu odhodlání. Proč Lípu odhodlání? Mnichov můžeme vnímat mnoha způsoby. Letos bychom chtěli připomenout jeden z nich. Síla společenství - celku, skupiny, národa se pozná v dobách nejtemnějších. Po Mnichovu a následné okupaci se našlo mnoho lidi, kteří to nevzdali, bojovali proti nacistům za svobodu a republiku, která v té době ani fakticky neexistovala, věrni jejím ideálům a hodnotám. Odbojáři, letci, vojáci, četníci, tisíce bezejmenných lidí – nevzdali to, bojovali a vyhráli. A právě jejich památce a jejich vůli a odhodlání bude věnována naše lípa. Na vysazení této lípy se navíc můžete sami podílet. Buď formou účasti na naší symbolické sbírce, která bude brzy zveřejněna, nebo pomocí s vytvořením živého řetězu, který přímo na místě dopraví vodu z nedalekého potoka k nově vysazenému stromku.

Atmosféra

asi znáte z různých akcí - jsou tam pořadatelé, účinkující, návštěvníci..... na Mobilizačním večeru nic takového nehledejte. Od 17.00 pro vás bude muzeum plně otevřeno. Budete si ho moci procházet bez výkladu průvodců, vlastním tempem, a v mezích možností si vyzkoušet obsluhu zařízení a vybavení – např. si lehnout do postele, pozorovat okolí ze zvonu, osadit do střílny lafetu s kulometem.... . Možná se vám alespoň na chvilku podaří okusit onu atmosféru podzimu roku 1938, dnů, kdy se v dálce ozývala střelba družstev Stráže obrany státu…. Dnů, kdy prosakovaly zprávy o prvních mrtvých, zákeřně zabitých příslušníky sudetoněmeckého Freikorpsu…. dnů, kdy válka mohla začít každou hodinou a dnů, kdy myšlenky na blízké byly intenzivnější než kdykoli jindy

Světla nad bunkry

A na akci nemůže chybět – krásná akce vzájemné pospolitosti lidí kolem opevnění. Více informací najdete na http://www.svetlanadbunkry.cz. Protože je K5 v lese, bude mít akce formu mini ohňostroje, protože jinak by nebylo moc vidět. Zájemci si mohou v okolí najít místo, odkud budou vidět okolní nasvícené objekty – doporučujeme např. od osazené Lípy odhodlání. Mimochodem, můžete si najít a nasvítit i svůj objekt v okolí. Určitě budou volné řopíky za K5. Svítit se bude od 20:30 do 21 hod.

Zimní kino

A na závěr večera jsme pro vás připravili kino. Promítat budeme film Nejtemnější hodina https://www.csfd.cz/film/455930-nejtemnejsi-hodina/prehled. Proč právě tento film, když by šlo promítat plno jiných filmů? Důvod je ten, že otázka, zda bojovat bez zaručené naděje na úspěch nebo dokonce s velkou pravděpodobností porážky, je stará jako lidstvo samo. Vzdorovat nebo se přizpůsobit? Tuto otázku si musí zodpovědět každý sám. Nám nezbývá, než poděkovat těm, kteří to nevzdali a díky kterým byl nacismus poražen a Československo obnoveno v předmnichovských hranicích. Začátek 21.15.

Nedělní snídaně

Pro ty, kteří s námi vydrží až do druhého dne nabízíme společnou ranní snídani. Doufejme, že za hezkého počasí si sedneme do trávy a zakončíme celou akci společným piknikem. K snídani budou servírována míchaná vajíčka, slanina, pečivo, máslo, marmelády či sýry, čaj a káva. Pokud budete mít zájem s námi posnídat, je potřeba dát vědět nejpozději v sobotu v 17 hodin. Snídani lze objednat i mailem na info@ks5.cz. Měl by to být poslední bod programu, který by v pozitivním duchu ukončil celou akci.

Organizační info na závěr

Nabízíme vám také možnost přespání ve vlastních stanech v okolí na pozemcích muzea. K dispozici budete mít táborák s opékáčky na buřty a kámen na grilování. Na místě bude pivo, limonády a voda. Jen jídlo si doneste vlastní. K objektu není možné dojet autem, auto prosím nechte na veřejných parkovištích v obci a dojděte pěšky. Na zimní kino se prosím opravdu teple oblečte, vezměte si karimatku pod sebe na sezení a pro jistotou deštník. Nezapomeňte, koncem září je na horách velmi chladno, může pršet či mrholit.