Akce

Mobilizační večer na K5 - kompletní program

40361933_10155586248426361_71379526076071936_o.jpg

Milí kamarádi, podporovatelé, fanoušci, návštěvníci,
muzeum na K5 existuje a funguje především díky vám. Ze vstupného platíme rekonstrukci, spokojení návštěvníci a ocenění naší práce nám dává energii pokračovat.
Dne 23. 9. 1938 byla vyhlášena všeobecná mobilizace. Její průběh a odhodlání našich pradědů patří k nejsvětlejším okamžikům naší novodobé historie, následný podpis Mnichovské dohody k nejtemnějším. Chtěli bychom si společně s vámi události roku 1938 připomenout.

Přijměte proto naše pozvání na Mobilizační večer na K5. Moto večera je: "Vítězství není věčné, prohra není fatální. Důležitá je vůle bojovat".

Oživený bunkr 2017

Mobilisace 1938 - Oživený bunkr (detail)

Přesně 79 let po té, co prezident republiky Československé vyhlásil třiadvacátého září všeobecnou mobilizaci, vrátí se osádka objektu U potoka zpět na svá stanoviště. Bunkr bude znovu uveden do bojové pohotovosti a návštěvníci tak budou moci okusit jedinečnou atmosféru připomínající závěr 30. let minulého století.

Tato akce, konající se pravidelně na konci září, se stává tradiční připomínkou toho, že naše republika byla připravena bránit se agresi svých sousedů. Hlavní pozornost je směřována k objektu našeho muzea, který je již 23 let rekonstruován do podoby odpovídající roku 1938. Jeden jediný den v roce však klasické prohlídky s průvodcem nahradí speciální zážitek.

Vzpomínkové akce v roce 2017

vojaci.png

I letos si mohou naši návštěvníci udělat ve svých kalendářích dva výrazné křížky. Každý z nich bude představovat jednu z akcí, kterou pro Vás chystáme nad rámec klasických prohlídek. Hned první prázdninový víkend zahájíme letní sezónu akcí, která bude navázána na FortFest konající se v nedalekých Králikách. Naopak na podzim, těsně před ukončením letošního turistického roku pro Vás chystáme tradiční Oživený bunkr. Letos bude jeho termín mírně posunut a 23. 9. tak budeme moci připomenout na den přesně 79 let od zářijové mobilizace.

Oživený bunkr 2016

Oživený bunkr 2016

Poslední víkend v září ožije okolí bunkru K-S 5 U potoka dobovou atmosférou 30. let. Tradiční akce vypukne v sobotu 24.9. a od desíti hodin budou moci návštěvníci absolvovat dva prohlídkové okruhy.

Dobově odění průvodci s návštěvníky projdou interiér srubu, kde posádka předvede obsluhu zbraní či dalších zařízení objektu a to vše za svitu petrolejových lamp, tedy běžného osvětlení v mírových dobách. Jednotlivé místnosti tak bude možné vidět doslova v jiném světle, navíc tak, jako by zde posádka zrovna konala službu.

Druhým okruhem pak budou venkovní expozice. Vojenské ležení bude možné projít jednotlivě či za odborného výkladu průvodců. V rámci prohlídek budou představeny ozbrojené sbory, jednotlivé zbraně používané nejen naší armádou a dále také ukázka výcviku či leteckého útoku.

FortFest 2016

FORT_FEST.png

V sobotu 2.7. proběhne na nedaleké dělostřelecké tvrzi Horka v Králíkách akce s názvem Fort Fest. V podzemních sálech se budou prezentovat rozličná muzea opevnění z domova i zahraničí a náš klub na této akci nebude chybět. Nezapomeňte navštívit stánek muzea, kde se dozvíte, co připravujeme na následující sezónu či další roky, nebo jak jsme postupovali v rekonstrukci v letech minulých.

26. září proběhne Oživený bunkr 2015

Oživený bunkr 2015

Víte jaký hluk byl při střelbě v kasematě?
Jak těžký je lehký kulomet?
Jak koušou kopřiváky nebo kolik sil stojí vyvětrat v bunkru?
Projděte si celý objekt s "dobovým" průvodcem a prožijte tak trochu jinou prohlídku.
Zaměstnáte při ní všechny smysly :)
 
 
 

Poslední den prázdnin - pondělí 31.8.2015 - zavřeno

Vážení návštěvníci,
poslední prázdninový den, tedy pondělí 31. 8. 2015 již neplatí prázdninová otevírací doba.
Děkujeme za pochopení,
KVH Kralka

Proběhl Oživený bunkr – připomínka 75 let od vyhlášení všeobecné mobilizace a popisu Mnichovské dohody

Naše jednotka

Ozvalo se zaklepání a do místnosti vstoupila hlídka hraničářského pluku 6. Poručík v krátkosti vysvětlil účel návštěvy a začal spolu s vojínem rozdávat přítomným mužům nařízení o vyhlášení všeobecné mobilizace. Celá akce netrvala ani tři minuty a hlídka odešla plnit svůj úkol do dalšího hostince v blízkém okolí. Na některých místech byla jejich mise narušena pokusem místních děvčat o fotografování, které však s poukazem na utajení příprav oba odmítli. Ani ne za hodinu byl úkol splněn a hlídka se mohla hřát u roztopených kamen s horkým čajem v ruce. V této slotě by psa ven nevyhnal a míst, která museli tito dva obejít, bylo opravdu hodně.

Oživený bunkr 2013 – Vyhlaste poplach!

Oživený bunkr 2013

V tradičním termínu 28. září proběhne v pěchotním srubu K-S 5 „U potoka“ vzpomínková akce „Oživený bunkr“ s letošním podtitulem „Vyhlaste poplach!“. Dobově uniformovaní vojáci obsadí objekt, zprovozní technické zařízení objektu, osadí původní zbraně a předvedou jejich obsluhu i výcvik. Žhavou novinkou je rekonstruované osvětlení, které přesně odpovídá původnímu, takže bude možno si vytvořit představu, v jakých podmínkách měli vojáci při boji fungovat.

Během „oživených“ prohlídek začínajících v 10, 13 a 16 hodin se návštěvníci budou moci volně pohybovat celým objektem. V okolí objektu pak bude po celý den dobový vojenský tábor se zbraněmi používanými meziválečnou československou armádou.

„Vztažný bod 12, vpravo 2, dálka 7!“

„Vztažný bod 12, vpravo 2, dálka 7!“, hlas velitele mě vytrhává ze zamyšlení nad tím, jak následující minuty zvládnu.
„Dálka 7“ opakuji a ruce automaticky pohybují s lafetou k bodu na panoramatické mapě nad zbraněmi. „Vidím!“ potvrzuji identifikaci cíle a čekám na další rozkaz. Ruce se potí a i po zádech mi stéká kapka potu. Těžko říct, jestli je to pálícím sluncem nebo nervozitou před diváky.
„Oba kulomety 20 ran!”
Tisknu obě spouště, kulomety začnou polykat první náboje z pásů a v záměrném dalekohledu se objevuje dým po výstřelech, který znesnadňuje pozorování cílové plochy. Při kadenci 500 ran za minutu nelze stihnout počítat jednotlivé výstřely, tak velených 20 výstřelů určuji odhadem, pouštím spouště a hlásím „Hotovo“.